تاریخچه شبکه های بی سیم:

این نوع شبکه ها ابتدا توسط انستیتو IEEE معرفی شد که بعد ها تکنولوژی های متفاوتی از آن بیرون امد.شبکه های بی سیم به شبکه ایی گفته میشود که در آن برای ارتباط بین کاربران بصورت بی سیم می باشد و در این نوع شبکه از امواج رادیویی و مادون قرمز و مایکروویو به جای کابل ها استفاده می شود.

یکی از مهم ترین علت استفاده از این نوع شبکه ها به این دلیل است که در بعضی از مکان ها امکان کابل کشی وجود ندارد و یا کاربر از لب تاپ استفاده می کند و در جای ثابتی قرار ندارد که بخواهد از کابل استفاده کند پس بهترین نوع شبکه ای که می توان استفاده کرد شبکه بی سیم می باشد.

انواع شبکه های بی سیم:

۱-(WLAN (wireless Local Area Network:این نوع شبکه برای کاربران محلی می باشد بطور مثال برای محیط دانشگاه هایی که نیاز به استفاده از اینترنت دارند.در این حالت از Access Point استفاده میکنند.Access Point ها در واقع همانندمودم های اینترنت می باشد که در طول روز از آن استفاده می کنیم.شکل زیر نمونه ای پشت صحنه استفاده کاربران از اینترنت در دانشگاه می باشد.

۲-(WPAN(Wireless Personal Area Network:دو نوع تکنولوژی مورد استفاده در این شبکه عبارت است از :Infra Red و Bluetooth که اجازه ارتباط را در محیطی در حدود ۱۰۰ متر را میدهد البته در استفاده از Infra Red به ارتباط با دید کاملا مستقیم نیاز است.

۳-(WMAN (Wireless Metropolitan Area network:در این تکنولوژی ارتباط بین چندین شبکه یا ساختمان در سطح شهر برقرار خواهد شد.

۴-(WWAN (Wireless Wide Area Network:برا اتصال شبکه هایی که فواصل آن بسیار زیاد در حد مابین شهر ها و یا کشور ها است استفاده میشود.شکل این توع شبکه همانند شکل شبکه WMAN است با این تفاوت که ساختمان های آن می توانند در شهر های مختلف یا کشور های مختلف باشند.

انواع توپولوژی شبکه های بی سیم:

۱-توپولوژی مستقل(Adhoc)

۲- توپولوژی وابسته (Infrastructure)

Adhoc:  در این توپولوژی گروهی از کامپیوتر ها که مجهز به کارت شبکه بی سیم می باشند می توانند در محدوده ای مشخص با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.البته این نوع توپولوژی برای شبکه هایی مناسب است که تعداد کامپیوتر های آن کم باشد.

Infrastructure: در این نوع تو پولوژی کامپیوتر ها به Access Point وصل میشوند و از طریق آن می توانند با کاربران دیگر ارتباط برقرار کنند و یا سرویسی را دریافت کنند و بصورت مستقیم با یکدیگر در ارتباط نیستند.

مزایای شبکه های بی سیم:

۱-از شبکه های بی سیم می توان در مکان هایی که امکان کابل کشی وجود ندارد استفاده کرد.

۲-میتوان شبکه های بی سیم را بدون کابل کشی گسترش داد.

۳-شبکه های بی سیم این امکان را به کاربران می دهد که بتوانند جابجا شوند.بطور مثال کارکنان یک سازمان بدون هیچ مشکلی می توانند جابجا شوند.

۴-شبکه های بی سیم مقرون به صرفه است زیرا جابجایی کاربران نه تنها مشکلی ایجاد نمی کند بلکه هزینه ای هم ندارد.

امنیت در شبکه های بی سیم :

می دانیم همانطور که شبکه های بی سیم راحتی هایی را برای ما به ارمغان اورده اند همرا ه با آن نیز یکسری از ضعف ها و دغدغه هایی را نیز به همراه دارند.بدلیل اینکه در شبکه های بی سیم این امکان برای کاربر وجود دارد که بتواند در فواصل تعیین شده به شبکه متصل شود پس این امکان برقراری ارتباط با شبکه فقط برای کاربران امکان پذیر نسیت و افراد خرابکار یا کلاه سیاه ها و هکر ها و … نیز می توانند به این نوع شبکه ها متصل شده و اطلاعات را شنود کند.

در اینجا این سوال مطرح میشود که برای افرادی که از این نوع شبکه ها در منزل استفاده میکنند و آن هم بطور عادی برای دسترسی به مودم اینترنت چرا باید انقدر امنیت آن مهم باشد.یکی از دغدغه های اصلی در افراد عادی که از اینترنت در منزل استفاده می کنند این است که می گویند ترافیک اینترنتی ما زود تمام می شود در حالی که از آن هیچ استفاده ای نکردیم. باید بدانیم که امکان استفاده از اینترنت منزل ها که از طریق بی سیم به ان وصل می شویم توسط افرادی که نزدیک به شعاع فرکانسی مودم ما باشند نیز قابل دسترسی است.

در شبکه های بی سیم برای امنیت چند پارامتر قابل تعریف و تنظیم است:

۱-استفاده از سیستم های امنیتی برای انجام فرایند Authentication و Encryption :

در شبکه های بی سیم می توان با استفاده از بعضی از الگوریتم ها اطلاعات جابجا شده در شبکه را رمزگذاری کرد که به آن Encryption گویند و از طرفی میتوان برای هر کسی که میخواهد به شبکه متصل شود اهراز هویت کرد بدین صورت که از قبل به کاربرانی که اجازه دسترسی دارن به آنها نام کاربری و رمز عبور دهیم که به این اهراز هویت یا Authentication گویند.

۲-(SSID (Sevice Set Identifier :

شبکه های WLAN دارای چند شبکه محلی است و هرکدام آنها دارای شناسه(Identifier) هستند که این شناسه ها در Access Point ها قرار داده شده است. در واقع این شناسه باعث شناسایی هر شبکه می باشد.برای دیدن این ویژگی شما زمانی که از طریق گوشی های هوشمند خود می خواهید از طریق وایرلس به اینترنت خانگی خود وصل شوید لیست شبکه وایرلس همسایگان نزدیک خود را خواهید دید که هرکدام اسم خاص خود را دارند.

۳-MAC Filtering :

این امکان را میدهد که با تنظیم شما بر روی Access Point فقط کاربرانی به آن می توانند متصل شوند که شما MAC address آن ها را از قبل به Access Point داده باشید پس اگر کاربری حتی رمز مودم یا Access Point شما را داشته باشد اما MAC Address آن در لیست MAC Address هایی که در Access Point داده شده و اجازه عبور دارند نباشد به آن کاربر اجازه اتصال به شبکه را نمی دهد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

six − 2 =